Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rakotwórczy azbest w centrum? Mieszkańcy przerażeni rozbiórką Universalu

Redakcja
Rakotwórczy azbest w centrum? Mieszkańcy przerażeni rozbiórką Universalu
Rakotwórczy azbest w centrum? Mieszkańcy przerażeni rozbiórką Universalu Google Street View
Trwa rozbiórka historycznego Universalu przy rondzie Dmowskiego. Mieszkańcy alarmują, że ze starej elewacji uwalnia się rakotwórczy azbest.

Mieszkańcy Śródmieścia są przerażeni rozbiórką pobliskiego budynku Universalu. - Konstrukcja rozbieranego budynku złożona jest z silnie rakotwórczego azbestu, a inwestor nie zapewnił należytego zabezpieczenia dla robotników oraz dla dziesiątek tysięcy warszawiaków, którzy codziennie przechodzą i przejeżdżają w tych okolicach do pracy czy na zakupy - alarmuje Michał w korespondencji z redakcją warszawa.naszemiasto.pl na temat budynku. Tłumaczy, że sytuacja niepokoi przede wszystkim mieszkańców, którzy bezskutecznie próbują wpłynąć na mocodawców w sprawie rozbiórki.

Mieszkańcy odwoływali się od decyzji rozbiórkowej do wojewody. Ten pismo oddalił i rozpoczęły się prace. Inwestor został jednak zobowiązany do zabezpieczenia terenu tak, by zminimalizować ryzyko przedostania się azbestu do otoczenia. Niestety, z nagrań, które przekazał nam Michał wynika, że środki ostrożności najprawdopodobniej nie są przestrzegane.

Zgodnie z planem, przy Alejach Jerozolimskich 44 wkrótce ma tam stanąć nowy wieżowiec J44, ale najpierw trzeba zdemontować obiekt powstały w połowie lat 60., służący kiedyś Centrali Handlu Zagranicznego. Ten w elewacji zawiera trującą substancję. Przy okazji trzeba przypomnieć, że azbest pojawiał się w budynkach w naszym kraju aż do 1998 roku. Dopiero wtedy zakazano stosowania tego materiału. Teraz azbestu nie można stosować ani nawet utylizować. Jedyną możliwością składowania zdjętych płyt, jest zakopanie ich w ziemi.

- Azbest to substancja sklasyfikowana jako wyjątkowo niebezpieczna, o działaniu rakotwórczym. Dopóki płyty eternitowe z azbestem wiszą, to nie ma według mnie dużego problemu. Problem pojawia się, gdy płyty się łamie, kruszy, uszkadza. Wtedy włókna azbestowe się uwalniają i fruwają w powietrzu, a mieszkańcy są narażeni na wdychanie tego i problemy zdrowotne. Technologia rozbiórki powinna minimalizować proces łamania płyt. Jest to trudne do realizacji, ale możliwe - wyjaśnia nam ekspert, mgr inż. Jerzy Witek z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Budynek Universalu w 2010 roku został zakupiony przez austriacką S+B Gruppe. Razem z Commerz Real stworzą oni za 95 mln euro wieżowiec J44. Jedną i drugą spółkę poprosiliśmy o komentarz w tej sprawie. Cały czas czekamy na odpowiedź.

Mieszkańcy próbują już teraz zatrzymać budowę. - Do Wojewody Mazowieckiego trafił wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji wraz ze skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie - wyjaśnia nam Marcin i tłumaczy, że każdy dzień jest na wagę złota: - Stężenie włókiem azbestowych w centrum stolicy z pewnością przekracza wszelkie dopuszczalne normy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto